pracowniabaobab.pl

pracowniabaobab.pl – dom, wnętrze, ogród

odkurzacz dla alergika
Multimedia

Jaki wybrać odkurzacz dla alergika?

Choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, alergeny otaczają nas niemalże z każdej strony. Pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt i wiele innych – to potencjalne ryzyko dla alergików. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort, warto zadbać o odpowiednią higienę otoczenia. Jaki odkurzacz dla alergika wybrać, by skutecznie usuwać niewidoczne alergeny?

Dlaczego tradycyjny model to zły wybór?

Zwykły odkurzacz workowy to istny raj dla roztoczy, a także wirusów i bakterii. Zanieczyszczenia znajdują się w jego wnętrzu aż do momentu, w którym worek zapełni się na tyle, że postanowimy go zmienić. Jak nie trudno się domyślić, proces taki może potrwać stosunkowo długo, zwłaszcza w domu, w którym nie mieszkają zwierzaki.

W takiej sytuacji w worku namnażają się roztocza, a także inne patogeny. Co oczywiste, worka nie wyrzuca się po każdym odkurzaniu, a zasadniczo – robi się to dość rzadko. W związku z tym zwykły odkurzacz może stać się punktem zapalnym dla alergii chorego i sprawić, że komfort jego życia znacząco spadnie.

Alergik a porządki

Sprzątanie w domu, w którym znajduje się alergik, może stać się naprawdę trudną czynnością. Nie tylko należy zadbać o optymalną czystość otoczenia, ale również zrobić to tak, by nie wywołać pogorszenia stanu alergika, na przykład nadmiernie unoszącym się kurzem. Niestety, właśnie tak działają standardowe odkurzacze workowe, z których nierzadko wydostają się mniejsze lub większe ilości zanieczyszczeń.

Jako że życie z alergikiem może zakładać częstsze porządki niż zazwyczaj, warto zainwestować w dobrej jakości odkurzacz, który ułatwi to zadanie, a dodatkowo uprzyjemni życie alergika, zmniejszając jego nieprzyjemne dolegliwości.

Najlepszy odkurzacz dla alergika

Jaki odkurzacz będzie najlepszym wyborem dla alergika? Zdecydowanie najgorszym będzie model wyposażony w worek. Jego wymian dokonuje się na tyle rzadko, że we wnętrzu odkurzacza mogą nagromadzić się duże ilości zanieczyszczeń, co nie wpłynie korzystnie na zdrowie alergika. Dodatkowo, możliwość utrzymania optymalnej czystości ze zwykłym odkurzaczem jest nieco mniejsza w porównaniu z innymi, nowoczesnymi urządzeniami.

Dobrym wyborem mogą być jednak modele bezworkowe lub odkurzacze wodne. Te drugie są szczególnie polecane dla alergików, bowiem wszystkie zanieczyszczenia, które są wciągane przez urządzenie, ostatecznie trafiają do wody, a zatem ich ponowne wydostanie się poza odkurzacz jest po prostu niemożliwe. Po zakończonym odkurzaniu, wystarczy po prostu opróżnić i dokładnie umyć pojemnik, co sprawia że zachowanie optymalnej higieny w domu alergika staje się zdecydowanie prostsze.