Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jakie popełnia się błędy, wykonując ocieplenie domu?

Dom Data publikacji - 13 lipca 2021 Autor - Redakcja pracowniabaobab.pl
ocieplenie domu


Ocieplenie domu to jeden z najważniejszych etapów wykańczania budynku. Przede wszystkim pozwoli uzyskać znacznie lepsze właściwości termiczne budowli, lecz również przełoży się na kilka innych równie ważnych parametrów, takich jak przykładowo poprawę wygłuszenia. Niestety bardzo często ocieplenie domu realizowane jest ze sporą ilością błędów. Warto je znać, aby można było je wyeliminować podczas ocieplania własnego domu.

Brak odpowiedniego planu

Najczęściej popełnianym błędem podczas kładzenia ocieplenia domu, jest wykonywanie tego zadania niejako w ciemno, czyli bez posiadania odpowiedniego planu budynku, lub też z jego świadomym pominięciem. Wiązać się to będzie z ogromnym ryzykiem powstawania np. zawilgoceń wybranych fragmentów ocieplenia, co rzecz jasna pogarszać będzie w bardzo wyraźny sposób efektywnością warstwy termicznej.

Nieodpowiednio przygotowane podłoże

Równie częstym błędem, który popełniany jest podczas wykonywania ocieplenia domu, jest niepoprawne przygotowanie podłoża, na którym znaleźć się ma termoizolacja. Ściana, na której będzie ona układana, musi być idealnie czysta i gładka. Nie można dopuścić, aby znalazło się na jej powierzchni jakiekolwiek zabrudzenie, czy też, aby była na niej obecna pleśń. Co więcej, zaleca się również, aby ściana była równa i dokładnie odpylona.

Nieprawidłowa kolejność realizowania prac

Bardzo często zdarza się taka sytuacja, gdy ekipa remontowa, która kładzie ocieplenie domu, robi to niezgodnie ze sztuką, czyli np. w nieprawidłowej kolejności. Ocieplenie powinno być kładzione tak, aby najpierw na ścianie znalazł się klej, a dopiero potem położona została na niego siatka. Położenie tych elementów odwrotnie skutkować może pogorszeniem się właściwości termicznych ocieplenia. W skrajnych przypadkach może to oznaczać wręcz odpadanie i odchodzenie płatami warstwy ocieplenia, co rzecz jasna skutkować będzie koniecznością natychmiastowego naprawienia uszkodzeń, co oczywiście tanie nie będzie.

Źle wykonane mocowanie

Kolejnym błędem popełnianym podczas montażu ocieplenia, jest wykorzystanie do tego zadania mocowania o nieprawidłowej długości. Skutkować to będzie ogromnym ryzykiem, że w wyniku parcia wiatru, termoizolacja zostanie wyrwana. Jaka powinna być prawidłowa długość kołków mocujących powierzchnię termiczną do ściany? Przyjmuje się, że kołki powinny zagłębiać się w mur na około 5 centymetrów, co będzie gwarantowało bezpieczeństwo i stabilne mocowanie.

Za mała warstwa ocieplenia

Ostatnim często popełnianym błędem jest ten dotyczący zbyt małej warstwy termicznej. Nie ważne czy będzie to styropian, czy też wełna mineralna, jeśli będzie ich za mało, nie wykonają dostatecznie dobrze swojej pracy.

Redakcja pracowniabaobab.pl

Redaktorzy pracownia-baobab.pl to zespół pasjonatów i ekspertów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat budownictwa, wnętrz, domu, zakupów, multimediów i ogrodu. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennych wyborach i projektach. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji. Dzięki temu nasze artykuły są starannie przygotowane i pełne praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?