Na rynku budowlanym dostępnych jest kilka różnych technologii budowy domu, dlatego też tym bardziej warto poznać największe zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla osób, które w najbliższym czasie planują postawić nowy budynek, ale nie wiedzą na którą technologię budowy się zdecydować.
Jakie są najpopularniejsze technologie budowy domu?
W Polsce od wielu lat najpopularniejszym sposobem budowy domu jest oczywiście technologia tradycyjna, a dokładniej mówiąc domy murowane. Z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność zdobywa technologia szkieletu drewnianego. Większość doświadczonych projektantów oferuje swoim klientom projekty zarówno w wersji murowanej jak i również w wersji szkieletowej. Jeżeli chodzi o najtańszą technologię budowy domu, to jest nią oczywiście dom z bali drewnianych. W Polsce coraz większą popularność zdobywają także domy prefabrykowane, czyli nic innego jak domy modułowe. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują gotowe prefabrykaty.
Jakie zalety i wady ma technologia murowana?
Murowane technologie budowy domu mają bardzo wiele zalet, dlatego też większość inwestorów decyduje się właśnie na tego typu rozwiązanie. Domy murowane mogą pochwalić się długą żywotnością, trwałą i stabilną konstrukcją, dlatego też jest to inwestycja na lata, która na pewno bardzo szybko się zwrócić. Murowane domy mogą pochwalić się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i doskonałe parametry jeżeli chodzi o akumulowanie ciepła. Do kluczowych zalet można zaliczyć także ogniotrwałość i wysoką paroprzepuszczalność.
Plusy i minusy domów szkieletowych
Szkieletowe technologie budowy domu są najlepszym wyborem dla tych inwestorów, którzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na szybkość budowy. Dla wielu osób dużym atutem domów szkieletowych jest także ich atrakcyjna cena oraz to, że większość prac można wykonać także w sezonie zimowym. Domy szkieletowe wyróżniają się lekką konstrukcją i pamiętać należy o tym, że dość szybko nagrzewają się. Jeżeli chodzi o minusy, to mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z aranżacją wnętrz. Domy szkieletowe dość szybko wychładzają się i bardzo często mają problemy z akustyką. Ciekawą propozycją są również gotowe szkielety prefabrykowane, dzięki którym jeszcze bardziej można przyśpieszyć czas produkcji. Wszystkie prefabrykaty są produkowane zgodnie z projektem, dzięki czemu można uniknąć wielu błędów. Kluczem do sukcesu jest to, aby postawić na rzetelną ekipę, która specjalizuje się w prefabrykatach.