Oryginalna rabata z traw ozdobnych może okazać się najlepszą wizytówką ogrodu, dlatego też tym bardziej warto postawić na nietuzinkowy projekt. Kluczem do sukcesu jest tak naprawę to, aby rozejrzeć się za odpowiednimi gatunkami traw ozdobnych, co niestety nie jest prostym zadaniem.
Dlaczego warto?
Oryginalna rabata na środku trawnika prezentuje się bardzo efektownie. Dużym atutem traw ozdobnych jest to, że zdobią one ogród nie tylko w sezonie letnim, ale również w sezonie jesienno-zimowym. Wiele traw ozdobnych rewelacyjnie prezentuje się z wieloma innymi roślinami. Mowa tutaj przede wszystkim o popularnych roślinach cebulowych. Ozdobne trawy przy odpowiednim zasilaniu kompostem nie wymagać będą większej pielęgnacji. Doskonale poradzą sobie one nawet w dość trudnych warunkach atmosferycznych.
Rabata z traw ozdobnych – na jakie rośliny postawić?
W obecnym sezonie dużym zainteresowaniem cieszy się Kostrzewa Gautiera. Mowa tutaj o charakterystycznej trawie ozdobnej o dość sztywnych szczotkowatych liściach. Kostrzewa Gautiera rozrasta się w kobierce i jest zimozielona. Wielu doświadczonych ogrodników stawia również na kostrzew popielaty. Jest to popularna trawa ozdobna, która tworzy niesamowite kępki niebieskawych liści. Największym atutem tej rośliny jest to, że nie zadarnia ona powierzchni i co najważniejsze bardzo łatwo się rozsiewa. Dla początkujących działkowiczów doskonałym wyborem jest Miskant chiński, którego kępy osiągają nawet 150 cm wysokości. Puszyste i srebrzyste wiechy prezentują się bardzo okazale, dzięki czemu można stworzyć wiele rewelacyjnych aranżacji w ogrodzie. Osoby, które poszukują niezawodnej rośliny soliterowej powinny z kolei postawić na Miskant chiński, czyli popularny Zebrinus.
Gdzie najlepiej założyć rabatę?
Rabaty w ogrodzie można założyć praktycznie wszędzie. Większość osób zakłada je przy ogrodzie albo wzdłuż ścieżki ogrodowej. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa rabata na środku trawnika. Dzięki temu rozwiązaniu można ukryć wszelkie niedoskonałości swojej posesji. Przed posadzeniem roślin należy skupić się na odpowiednim przygotowaniu gleby pod rabatę. W pierwszej kolejności należy skupić się oczywiście na usunięciu chwastów. Dobrym pomysłem jest dość głębokie przekopanie gleby i wymieszanie jej z nawozem organicznym. Wykorzystać można nie tylko kompost, ale również niezawodny obornik. Coraz większą popularność w przydomowych ogródkach zdobywają nawozy wieloskładnikowe. Doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby prace rozpocząć wiosną. Za rabaty najlepiej zabrać się więc na końcu marca albo na początku kwietnia.