Storczyki od lat cieszą się ogromną popularnością. Ich wyjątkowe kwiaty nadają wnętrzom elegancji i klasy. Wiele osób twierdzi jednak, że to rośliny dość kapryśne, o dużych wymaganiach, które powodują, że trudno rozwinąć domową kolekcję storczyków. Warto jednak dowiedzieć się, jak dbać o te piękne rośliny, by cieszyć się ich niezwykłym urokiem.
Przesadzanie – podstawowy zabieg
Dbanie o rośliny domowe to nie tylko regularne podlewanie i nawrócenie. Trzeba mieć na uwadze, że rośliny czerpią substancje odżywcze z podłoża, w którym rosną, dlatego nie można zapominać o nim podczas zabiegów pielęgnujących. Jednym z ważniejszych zabiegów jest przesadzanie roślin do nowego podłoża, co pozwala utrzymywać system korzeniowy w dobrej kondycji. Choć podłoże storczyków jest specyficzne, ono również powinno być wymieniane. Regularne przesadzanie pozwoli ocenić stan korzeni storczyków i w razie potrzeby będzie okazją do pozbycia się zdrewniałych bądź psujących się fragmentów rośliny. Jest to więc ważny zabieg pielęgnacyjny.
Kiedy przesadzać storczyki?
Choć przesadzanie storczyków jest bardzo ważnym zabiegiem, pozwalającym zadbać o zdrowie rośliny, warto pamiętać, że wykonane w niewłaściwym momencie może jej zaszkodzić. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że nie powinno się zmieniać podłoża w okresie kwitnienia rośliny. Najlepszy okres na przesadzanie to wiosna, która sprzyja wszelkim procesom pielęgnacyjnym, ponieważ rośliny dużo łatwiej regenerują się właśnie o tej porze roku. Jeśli jednak zauważymy oznaki choroby czy też uszkodzenia korzeni, trzeba oczywiście zareagować jak najszybciej, niewskazane jest w tym wypadku oczekiwanie do wiosny. Dotyczy to również ubytków w podłożu czy zauważenia oznak jego gnicia i rozkładu.
Jeśli zaś chodzi o częstotliwość przesadzania, storczyki nie są w tej kwestii zbyt wymagające. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju wystarczy im przesadzanie co około dwa do trzech lat. Zbyt częsta zmiana podłoża może negatywnie wpłynąć na ich stan.
Jakie podłoże dla storczyka?
Storczyki lubią podłoże przewiewne i luźne. Idealnie w tej funkcji sprawdzi się kora, która zapewni odpowiedni drenaż wody i dopływ powietrza. Często można spotkać się też z dodawaniem do podłoża keramzytu, który umieszczony w dolnych partiach doniczki będzie stanowił skuteczną warstwę drenującą. Storczyki nie lubią bowiem długotrwałego przebywania w wodzie – może to uszkodzić ich delikatne korzenie. Przed użyciem nowego podłoża trzeba koniecznie upewnić się, że jest ono odpowiedniej jakości, nie ma w nim oznak wilgoci, gnicia czy pleśni – to wszystko mogłoby uszkodzić i zniszczyć roślinę.