pracowniabaobab.pl

pracowniabaobab.pl – dom, wnętrze, ogród

koszt budowy domu
Budownictwo

Koszt budowy domu – co trzeba wziąć pod uwagę?

Wiele osób marzy o własnym domu. Nie mieszkaniu, w którym przestrzeń dzieli się pod wieloma względami z zupełnie obcymi osobami, lecz o domu, który stać będzie na prywatnej działce. Niestety budowa w wielu przypadkach zaskakuje inwestorów kosztami. O czym zatem trzeba pamiętać, jeśli szacuje się koszt budowy domu? Jakie konkretnie rzeczy na niego wpływają?

Parametry domu

Jeśli chce się uzyskać kosztorys budowy domu i zabezpieczyć się podczas przeprowadzania inwestycji przed różnego rodzaju niespodziankami wydatkowymi, trzeba przede wszystkim wiedzieć, że największy wpływ na budowę domu mają jego parametry. O czym konkretnie mowa?
Jeśli chce się poznać koszt budowy domu, trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę to, jaki będzie się budowało dom. Cena w głównej mierze zależy od tego, jak duży będzie to dom. Co więcej, na jego cenę wpływa również ilość kondygnacji, czy też obecność w domu piwnicy lub garażu. Ogromne znaczenie ma także to, z jakiego rodzaju materiałów zostanie dany budynek wykonany, a także jakie zostaną do jego budowy wykorzystane technologie.

Działka budowlana

Wiele osób podczas planowania budowy domu nie bierze pod uwagę tego, że do całości inwestycji doliczyć trzeba również ziemie, na której budynek stanie. A gdy przyjrzeć się temu bliżej, okazuje się, że ziemia jest warta tyle samo, a często nawet więcej, niż wybudowanie całego domu. Jakie parametry wpływają na jej cenę?
Najważniejszym parametrem ziemi, który determinuje jej cenę, jest oczywiście wielkość. Im działka większa, tym rośnie jej koszt zakupu. Co więcej, dużą rolę odgrywa tu także położenie działki, czyli np. jej odległość od centrum najbliższego miasta. Oczywiście sama lokalizacja również ma tu duże znaczenie. Warto więc wziąć pod uwagę łatwość dojazdu, szkoły, sklepy czy też usługi medyczne. Im dana okolica jest w takie udogodnienia bogatsza, tym bardziej rośnie cena działki.

Samodzielnie czy przez firmę?

Ostatnim czynnikiem, który w ogromnym stopniu wpływa na cenę budowy domu, jest metoda, jaka zostanie użyta do przeprowadzenia wszystkich prac. Opcje są tu dwie, czyli wykonanie wszystkiego samodzielnie, a także wynajęcie do tego odpowiedniej firmy.
Jeśli wynajmie się firmę, to zapłaci się oczywiście więcej, lecz jednocześnie nie trzeba będzie w zakresie budowania domu właściwie nic więcej robić, jak tylko przyglądać się wykonywanym pracom. W drugim wypadku, czyli zajęciem się wszystkim samodzielnie, uda się oszczędzić sporo pieniędzy, lecz jednocześnie wymagać to będzie samodzielnego zadbania o każdy najmniejszy szczegół takiej inwestycji.