Ocieplenie domu to jeden z najważniejszych etapów wykańczania budynku. Przede wszystkim pozwoli uzyskać znacznie lepsze właściwości termiczne budowli, lecz również przełoży się na kilka innych równie ważnych parametrów, takich jak przykładowo poprawę wygłuszenia. Niestety bardzo często ocieplenie domu realizowane jest ze sporą ilością błędów. Warto je znać, aby można było je wyeliminować podczas ocieplania własnego domu.
Brak odpowiedniego planu
Najczęściej popełnianym błędem podczas kładzenia ocieplenia domu, jest wykonywanie tego zadania niejako w ciemno, czyli bez posiadania odpowiedniego planu budynku, lub też z jego świadomym pominięciem. Wiązać się to będzie z ogromnym ryzykiem powstawania np. zawilgoceń wybranych fragmentów ocieplenia, co rzecz jasna pogarszać będzie w bardzo wyraźny sposób efektywnością warstwy termicznej.
Nieodpowiednio przygotowane podłoże
Równie częstym błędem, który popełniany jest podczas wykonywania ocieplenia domu, jest niepoprawne przygotowanie podłoża, na którym znaleźć się ma termoizolacja. Ściana, na której będzie ona układana, musi być idealnie czysta i gładka. Nie można dopuścić, aby znalazło się na jej powierzchni jakiekolwiek zabrudzenie, czy też, aby była na niej obecna pleśń. Co więcej, zaleca się również, aby ściana była równa i dokładnie odpylona.
Nieprawidłowa kolejność realizowania prac
Bardzo często zdarza się taka sytuacja, gdy ekipa remontowa, która kładzie ocieplenie domu, robi to niezgodnie ze sztuką, czyli np. w nieprawidłowej kolejności. Ocieplenie powinno być kładzione tak, aby najpierw na ścianie znalazł się klej, a dopiero potem położona została na niego siatka. Położenie tych elementów odwrotnie skutkować może pogorszeniem się właściwości termicznych ocieplenia. W skrajnych przypadkach może to oznaczać wręcz odpadanie i odchodzenie płatami warstwy ocieplenia, co rzecz jasna skutkować będzie koniecznością natychmiastowego naprawienia uszkodzeń, co oczywiście tanie nie będzie.
Źle wykonane mocowanie
Kolejnym błędem popełnianym podczas montażu ocieplenia, jest wykorzystanie do tego zadania mocowania o nieprawidłowej długości. Skutkować to będzie ogromnym ryzykiem, że w wyniku parcia wiatru, termoizolacja zostanie wyrwana. Jaka powinna być prawidłowa długość kołków mocujących powierzchnię termiczną do ściany? Przyjmuje się, że kołki powinny zagłębiać się w mur na około 5 centymetrów, co będzie gwarantowało bezpieczeństwo i stabilne mocowanie.
Za mała warstwa ocieplenia
Ostatnim często popełnianym błędem jest ten dotyczący zbyt małej warstwy termicznej. Nie ważne czy będzie to styropian, czy też wełna mineralna, jeśli będzie ich za mało, nie wykonają dostatecznie dobrze swojej pracy.