Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kwiaty balkonowe zwisające dodają zarówno tarasom, jak i balkonom niezwykłego uroku. Należy mieć świadomość, że omawiane rośliny stosunkowo szybko się rozrastają, a także obficie kwitną. Oczywiście użytkownik musi zagwarantować im właściwe warunki uprawy.
Jak sadzić kwiaty balkonowe zwisające?
Warto wiedzieć, że omawiany rodzaj kwiatów cechuje się stosunkowo słabą mrozoodpornością. Ponadto są bardzo wrażliwe na przymrozki. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że termin ich sadzenia na tarasach i balkonach przypada na drugą połowę maja. Można mieć wtedy praktycznie całkowitą pewność, że nie wystąpią późnowiosenne przymrozki.
Rekomendowane jest wcześniej zahartowanie rozsady kwiatów balkonowych. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to stopniowe przyzwyczajanie do warunków panujących na zewnątrz. Można wystawiać je na dzień, a następnie chować na noc. Wyjątek jest w sytuacji, gdy dana osoba kupi zahartowane rośliny. Dana osoba może wtedy od razu przystąpić do sadzenia.
Co jeszcze warto wiedzieć o sadzeniu kwiatów balkonowych zwisających?
Właściciele mieszkań, którzy są zainteresowani hodowaniem zwisających kwiatów na balkonie lub tarasie muszą pamiętać o zagwarantowaniu im odpowiedniego stanowiska. Trzeba przede wszystkim sadzić je w pojemnikach, które są zawieszone wysoko. Świetnym rozwiązaniem może być podwieszenie ich pod zadaszeniem balkonu. Wtedy ich swobodnie opadające pędy, które są obsypane kwiatami, będą prezentowały się zdecydowanie najlepiej. Warto wiedzieć, że kwiaty balkonowe zwisające nie powinny rosnąć w niskich doniczkach, które są umieszczone na podłodze.
Rekomendowane jest zaopatrzenie się w ziemię kwiatową o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że poszczególne gatunki mogą różnić się od siebie wymaganiami. Dla znacznej większości kwiatów najlepszą opcją będzie ziemia o odczynie pH od 6 do 7. Należy pamiętać, aby jeszcze przed sadzeniem na dnie doniczki wysypać warstwę drenażową z drobnych kamyków. W tej roli doskonale egzamin zda keramzyt. Warto wiedzieć, że drenaż nie tylko znacznie ułatwi odpływanie nadmiaru wody po podlaniu, ale również zagwarantuje, że korzenie roślin nie będą stały w wodzie. Oczywiście doniczka powinna mieć na dnie otwory odpływowe. Następnie po usypaniu drenażu trzeba wsypać ziemi do kwiatów i umieścić rośliny. Kolejnym etapem będzie dosypanie reszty ziemi i ugniecenie. Najlepszą opcją będzie podlanie roślin zaraz po ich posadzeniu.