Kuchnia często nazywana jest „sercem domu”, ponieważ spędzamy w niej dużo czasu. Kuchnia nie tylko służy do przygotowywania i spożywania posiłków, ale także do prowadzenia rodzinnych rozmów. Jej nieformalny charakter sprzyja dzieleniu się wrażeniami z całego dnia.
Jak zaplanować oświetlenie kuchenne?
W rzeczywistości nie jest to trudne, wystarczy tylko uświadomić sobie, że kuchnia to dwie oddzielne strefy i wymagają zupełnie innego oświetlenia.
W kuchni konieczne jest oświetlenie centralne, które zapewni ogólne jej oświetlenie. Można w tym celu wykorzystać lampę sufitową umieszczoną na środku sufitu lub nad stołem kuchennym. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. W nowoczesnych kuchniach coraz częściej stosowane są lampy LED lub halogenowe montowane w sufitach podwieszonych. Ich zaletą jest równomierne oświetlenie całej powierzchni kuchni.
Zupełnie inne wymagania dotyczy oświetlenie powierzchni roboczych w kuchni. To druga jej strefa. Dobre oświetlenie blatów, kuchenki, zlewu i okapu zapewniają nie tylko komfort przygotowywania posiłków dla całej rodziny, ale także bezpieczeństwo. Dobrze dobrane oświetlenie chroni przed skaleczeniem lub poparzeniem.
,
Jak dobrze oświetlić część roboczą kuchni?
W tym przypadku najczęściej stosowany jest system lampek podszafkowych. W tym celu można wykorzystać małe lampki halogenowe lub LED, można zastosować także taśmy LED. Ważne, by światło było białe i dobrze oświetlało całość powierzchni roboczej.
W przypadku szafek dobrze sprawdzi się także oświetlenie ich wnętrza, umożliwi to bez problemu odnalezienie potrzebnych przedmiotów bez konieczności włączania światła centralnego.
A co zrobić w przypadku, gdy nad blatem nie ma górnych szafek? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będą reflektory ścienne ze światłem skierowanym na blaty lub zlew. Powinny być rozmieszczone co 30, 40 cm, tak by równomiernie oświetlić całą powierzchnię blatu.
Jak dobrać lampy do kuchni?
Wobec bogatej oferty sklepów oświetleniowych nie ma z tym większego problemu. Oświetlenie powinno być dobrane do ogólnej aranżacji kuchni. W kuchniach nowoczesnych najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju lampy LED, plafony lub lampy w stylu skandynawskim.
W kuchniach rustykalnych lub klasycznych lepiej będą prezentowały się lampy wiszące z kloszami szklanymi lub składające się z kilku małych kloszy skierowanych w różnych kierunkach. Zapewni to równomierne oświetlenie całej powierzchni kuchni.
Nie zawsze w kuchni wykorzystujemy równocześnie oświetlenie centralne i robocze. Z tego względu planując oświetlenie należy koniecznie zaplanować dwa włączniki światła, jeden dla oświetlenia centralnego, drugi dla roboczego, najlepiej pod szafką.