Obecnie podczas budowy domu bardzo duży nacisk kładzie się na rozwiązania proekologiczne. Wszystko dlatego, że styl życia, który ma chronić środowisko, wciąż jest na topie. Jest też druga strona medalu – domy wybudowane z myślą o energooszczędności są o wiele tańsze w późniejszej eksploatacji i użytkowaniu. Takie właśnie są domy pasywne – jeszcze nie energooszczędne, ale już pozwalające na spore oszczędności energii.
O domach pasywnych
Trzeba już na starcie podkreślić, że w ostatnich latach domy pasywne są bardzo popularne i coraz częściej inwestorzy wybierają właśnie ten rodzaj budynku. W domu pasywnym szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala na wprowadzenie mniejszego zapotrzebowania na energię – aby dom zyskał miano pasywnego, musi ono wynosić do 15 kWh/(m²/rok). To ponad ośmiokrotnie mniej niż w standardowym, tradycyjnym budynku!
Mniejsze zapotrzebowanie na energię oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej i ograniczone zapotrzebowanie na opał, co ma znaczenie zwłaszcza w sezonie grzewczym. Na dłuższą metę, po wielu latach użytkowania, kształtuje to oszczędności na naprawdę dużym poziomie!
W domu pasywnym duży nacisk kładzie się na odzyskiwanie energii z natury – na przykład korzystanie w jak największym stopniu ze światła dziennego. Dlatego pomieszczenia, które są najbardziej intensywnie użytkowane, z reguły skierowane są na południe – tak, by zapewnić maksimum ciepła ze światła słonecznego. Pomaga w tym zastosowanie przeszkleń o dużej powierzchni. Idealny dom pasywny na stronie północnej nie będzie posiadał żadnych większych okien, ponieważ z punktu energooszczędności nie ma to żadnego sensu.
Ogrzewanie domu pasywnego
Domy pasywne obecnie są stawiane w wielu miejscach na świecie. Niestety, w Polsce ze względu na surowy zimowy klimat, nie jest możliwa rezygnacja z dodatkowego ogrzewania. Dlatego często stosuje się dodatkowe instalacje grzewcze o zredukowanej mocy, które pozwalają uzyskać przyjemną temperaturę we wnętrzach.
Dobrym rozwiązaniem jest piec akumulacyjny, który pobiera prąd jedynie nocą, kiedy obowiązuje tańsza taryfa. Zakumulowane ciepło jest stopniowo oddawane w ciągu dnia.
Podsumowując, dom pasywny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które budują dom i chcą, by był on przyjazny dla środowiska i dla domowych finansów. Budowa domu pasywnego nie jest obwarowana tak licznymi przepisami, jak domu energooszczędnego, dlatego jest on rozwiązaniem równie często wybieranym. Odpowiedni plan i wykonawca sprawi, że oszczędności na przyszłość mogą być naprawdę imponujące.