pracowniabaobab.pl

pracowniabaobab.pl – dom, wnętrze, ogród

ogród barokowy
Ogród

Czym charakteryzuje się ogród barokowy?

W Polsce ogrody barokowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też nie można przejść obok nich obojętnie. Piękny i zadbany ogródek może okazać się najlepszą wizytówką każdej posesji, dlatego też warto poświęcić nieco czasu na jego przygotowanie.

Czym wyróżnia się ogród barokowy?

Barokowe ogrody, to nic innego jak popularne ogrody francuskie, które są podporządkowane zasadom geometrii. Barokowe ogrody największym zainteresowaniem cieszyły się we Francji w XVII wieku. W dzisiejszych czasach jest to najlepsza propozycja dla osób, które poszukują ciekawej alternatywy dla renesansowych ogrodów włoskich. Znakami charakterystycznymi ogrodów barokowych są alejki biegnące przez środek ogrodu. Drzewka i krzewy są systematycznie formowane i bardzo równo strzyżone. Nie można zapominać także o pięknych labiryntach i szpalerach, które spełniają zadania praktyczne i dekoracyjne.

Na jakie rośliny postawić?

W tradycyjnych ogrodach barokowych królują przede wszystkim rośliny rodzime, które bez problemu można formować w odpowiednie kształty. W obecnym sezonie dominują przede wszystkim bryłowe i przestrzenne formy geometryczne. Do tworzenia charakterystycznych szpalerów można wykorzystać klon, wiąz, cis, bukszpan, buk albo lipę. Jeżeli chodzi o same aleje, to obsadza się je z kolei dębami, wiązami i pięknymi kasztanowcami. W barokowych ogrodach bardzo często spotkać można rośliny ciepłolubne. Godna uwagi jest między innymi rewelacyjna miesięczna i damasceńska. W Polsce doskonale sprawdzi się również lilak, jaśminowiec, złotokap i ligustr. Do Europy coraz częściej sprowadzany jest również perukowiec, sumak octowiec i cypryśnik błotny. Ozdobne rośliny pełnią głównie rolę drugoplanową, dlatego też sadzone są one zazwyczaj wewnątrz rabat. Ogród barokowy ożywić może aksamitka, nagietek, ostróżka albo lewkonia.

Jakie są charakterystyczne elementy ogrodów barokowych?

Wyróżniającymi elementami ogrodów barokowych są nie tylko partery i szpalery, ale również rzeźby roślinne. Osoby, które czują się na siłach, mogą oczywiście samodzielnie wycinać przepiękne figury. Rzeźby roślinne doskonale prezentują się nie tylko w grupie, ale również pojedynczo. W barokowych ogrodach bardzo często spotkać można również boskiety otwarte, szachownicowe i stale zielone, które osadzane są przede wszystkim drzewami zimozielonymi. We francuskich rezydencjach podmiejskich dużym zainteresowaniem cieszyły się również zwierzyńce. Na samym końcu warto wspomnieć o rewelacyjnych teatrach ogrodowych, które stanowiły otoczenie amfiteatrów.