Cechą charakterystyczną dla klimatu, w którym położona jest Polska, są całoroczne opady deszczu o zróżnicowanej intensywności. W okresach, gdy wody deszczowej jest dużo, ciekawym rozwiązaniem okażą się zbiorniki na wodę deszczową, pozwalające na gromadzenie i magazynowanie tej bardzo cennej substancji. Oczywiście nie będzie ona spełniała wymaganej jakości wody pitnej, co jednak nie stanowi żadnej przeszkody do jej zróżnicowanego wykorzystania gospodarczego. W efekcie takich działań możemy przyczynić się nie tylko do poczynienia oszczędności w budżecie domowym, ale także sprawić, że w naszym codziennym życiu staniemy się bardziej eko.
Jak gromadzić wodę deszczową?
Zbieranie i gromadzenie wody deszczowej nie wymaga znaczących inwestycji. Sama woda nie kosztuje nic i można z niej korzystać praktycznie bez żadnych ograniczeń. Oczywiście jak zadbamy o umiejętne jej wykorzystanie. Chcąc efektywnie magazynować wodę, musimy zadbać o odpowiedni system zagospodarowania wody opadowej. W tym celu musimy wyposażyć się w zbiornik na deszczówkę 1000l lub o innej pojemności, a także specjalny zbierak do wody lub kolanko do rury. Aby uniknąć wpadania do zbiornika liści lub innych zanieczyszczeń, warto, jest zainstalować separator liści, jak również zamontować w rurze filtr, który będzie oczyszczał deszczówkę z różnego rodzaju odpadów, drobnych insektów czy ptasich odchodów. Dlatego też taka inwestycja powinna być właściwie zaplanowana i zrealizowana. Wybór odpowiedniego systemu magazynowania oraz filtrowania wody pozwoli zapobiec gniciu deszczówki
Zbiorniki na deszczówkę i ich praktyczne aspekty
Zbiorniki na deszczówkę, które możemy znaleźć na ekozbiorniki.pl to inwestycja, która w bardzo szybkim czasie może się zwrócić w szczególności, gdy zdecydujesz się na skorzystanie z rządowych dopłat w ramach specjalnie dedykowanych programów. Możliwość wykorzystania wody opadowej zamiast wody użytkowej do podlewania ogrodu, dają możliwość ograniczenia opłat pobieranych z tytułu odprowadzania ścieków. Dodatkowo zbiorniki na deszczówkę pozwalają uniknąć podatku od deszczu – oczywiście o ile dom jest podłączony do tzw. zbiorczej kanalizacji burzowej.
Poznaj sposoby na wykorzystanie wody ze zbiorników na deszczówkę
Możliwości wykorzystania wody deszczowej uzależnione są przede wszystkim od stopnia zaawansowania stworzonego systemu, który będzie wykorzystywany do jej pozyskiwania. Profesjonalna inwestycja, składająca się z dużych zbiorników podziemnych, systemów pomp i filtrów pozwala na znacznie szersze zastosowanie niż wyłącznie podlewanie ogródka, w tym np. upraw. W ten sposób możemy wykorzystać deszczówkę do:
-
spłukiwania toalet,
-
prania,
-
mycia się i brania kąpieli,
-
mycia naczyń i samochodów,
-
zasilania basenów oraz oczek wodnych,
-
mycia podjazdów i chodników.