Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak wybrać firmę budowlaną?

Budownictwo Data publikacji - 28 marca 2024 Autor - Redakcja pracowniabaobab.pl
Jak wybrać firmę budowlaną


Sukces każdej inwestycji budowlanej w największym stopniu zależy od rzetelnie wykonanej pracy. Pracę tę wykonują często firmy, o których inwestor wcześniej nic nie wiedział. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać firmę budowlaną, z którą budowa odbędzie się bez niespodzianek, poniżej znajdziesz odpowiedź. 

5 kryteriów wyboru odpowiedniej firmy budowlanej

Jeśli sumiennie przeanalizujesz poniżej zaproponowane kryteria, uda Ci się znaleźć idealną firmę budowlaną.  

1. Dotychczas zrealizowane inwestycje

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest weryfikacja firmy pod kątem doświadczenia. Zastanów się, czy ma ona na swoim koncie udane realizacje podobnych inwestycji do Twojej. 

Spójrz na stronę firmy oferującej budowę domów w Katowicach — logishouse.pl. Deweloper ma na swojej stronie zakładkę Realizację, w której możesz sprawdzić wszystkie przeprowadzone inwestycje. Sprawdzanie firmy pod tym kątem da Ci ogólne wyobrażenie na temat jej kompetencji.

2. Opinie 

Jeśli firma budowlana jest solidna, to na pewno w internecie znajdziesz pozytywne opinie na jej temat. Sprawdź takie miejsca jak wizytówka Google Moja Firma, katalogi firmowe i media społecznościowe oraz fora tematyczne. 

Przy czym pamiętaj, że kilka negatywnych opinii na tle dziesiątek pozytywnych, nie sprawia, że firma jest nierzetelna. Gorzej jeśli znakomita większość opinii wyraża niezadowolenie poprzednich inwestorów. 

3. Oferta cenowa, która pozwoli bez opóźnień zrealizować budowę

Gdy już przeprowadzisz wstępne rozeznanie, możesz wysłać zapytanie ofertowe do interesujących Cię firm budowlanych. Dowiedz się, jak wygląda cennik inwestycji. Pamiętaj, aby maksymalnie dokładnie określić warunki realizacji Twojej budowy. Im lepiej to przedstawisz, tym dokładniejszą wycenę otrzymasz. 

Zastanów się, czy zaproponowana oferta pozwoli Ci bez opóźnień i zrealizować całą budowę. 

4. Przejrzysta komunikacja

Zwróć uwagę, jak wygląda komunikacja z pracownikiem danej firmy. To wbrew pozorom bardzo istotne kryterium wyboru firmy budowlanej. Jeśli już na początku musisz się dopraszać o kontakt, przedstawiciel firmy nie odbiera telefonów, to nie oczekuj, że podczas współpracy będzie lepiej. 

5. Firma z jasno zdefiniowanym planem działania

Oceń plan realizacji inwestycji ze strony dewelopera. Sprawdź, czy jej ramy czasowe są dla Ciebie akceptowalne. Oczywiście zwróć uwagę na to, czy w planie są jasno zdefiniowane etapy prac budowlanych. 

Gdy firma odeśle Ci ofertę uwzględniającą Twoje cele, sprawdź koszt realizacji i co ważne — sprawdź, czy firma jest ubezpieczona. Wyobraź sobie, że w trakcie budowy domu z powodu błędów budowlanych dom się wali. Firma zawiesza działalność, a ty zostajesz na lodzie. 

Wskazówki, które zabezpieczą inwestycję

Niezależnie od tego, na którą firmę budowlaną zdecydujesz się, musisz dobrze przygotować się do inwestycji. Chodzi tu przede wszystkim o przygotowanie od strony prawnej. Warto poprosić prawnika o sporządzenie umowy. 

Jeśli zaś chcesz podpisać umowę dostarczoną przez firmę budowlaną, warto skonsultować jej treść z radcą prawnym — najlepiej tym, który specjalizuje się w prawie budowlanym. 

Pamiętaj, że budowa — niezależnie, czy chodzi o dom, czy przestrzeń komercyjną — jest długotrwałym procesem. Sytuacja na rynku materiałów budowlanych może się drastycznie zmienić na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Umowa powinna jasno definiować, w jakim czasie ma być zrealizowana inwestycja, jak również określać materiały, które powinny być wykorzystane przy budowie. 

Jak wybrać firmę budowlaną? (wnioski końcowe)

Wybór firmy budowlanej do łatwych nie należy. Wierzymy jednak, że korzystanie z powyższego poradnika pomoże Ci wybrać właściwy podmiot do realizacji Twojej inwestycji. W przypadku takich decyzji pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą — warto postawić na sumienną analizę dostępnych na rynku ofert.

Materiał zewnętrzny

Redakcja pracowniabaobab.pl

Redaktorzy pracownia-baobab.pl to zespół pasjonatów i ekspertów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat budownictwa, wnętrz, domu, zakupów, multimediów i ogrodu. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w codziennych wyborach i projektach. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji. Dzięki temu nasze artykuły są starannie przygotowane i pełne praktycznych porad.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?