pracowniabaobab.pl

pracowniabaobab.pl – dom, wnętrze, ogród

domy pasywne
Budownictwo

Czym są domy pasywne?

Obecnie podczas budowy domu bardzo duży nacisk kładzie się na rozwiązania proekologiczne. Wszystko dlatego, że styl życia, który ma chronić środowisko, wciąż jest na topie. Jest też druga strona medalu – domy wybudowane z myślą o energooszczędności są o wiele tańsze w późniejszej eksploatacji i użytkowaniu. Takie właśnie są domy pasywne – jeszcze nie energooszczędne, ale już pozwalające na spore oszczędności energii.

O domach pasywnych

Trzeba już na starcie podkreślić, że w ostatnich latach domy pasywne są bardzo popularne i coraz częściej inwestorzy wybierają właśnie ten rodzaj budynku. W domu pasywnym szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala na wprowadzenie mniejszego zapotrzebowania na energię – aby dom zyskał miano pasywnego, musi ono wynosić do 15 kWh/(m²/rok). To ponad ośmiokrotnie mniej niż w standardowym, tradycyjnym budynku!

Mniejsze zapotrzebowanie na energię oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej i ograniczone zapotrzebowanie na opał, co ma znaczenie zwłaszcza w sezonie grzewczym. Na dłuższą metę, po wielu latach użytkowania, kształtuje to oszczędności na naprawdę dużym poziomie!

W domu pasywnym duży nacisk kładzie się na odzyskiwanie energii z natury – na przykład korzystanie w jak największym stopniu ze światła dziennego. Dlatego pomieszczenia, które są najbardziej intensywnie użytkowane, z reguły skierowane są na południe – tak, by zapewnić maksimum ciepła ze światła słonecznego. Pomaga w tym zastosowanie przeszkleń o dużej powierzchni. Idealny dom pasywny na stronie północnej nie będzie posiadał żadnych większych okien, ponieważ z punktu energooszczędności nie ma to żadnego sensu.

Ogrzewanie domu pasywnego

Domy pasywne obecnie są stawiane w wielu miejscach na świecie. Niestety, w Polsce ze względu na surowy zimowy klimat, nie jest możliwa rezygnacja z dodatkowego ogrzewania. Dlatego często stosuje się dodatkowe instalacje grzewcze o zredukowanej mocy, które pozwalają uzyskać przyjemną temperaturę we wnętrzach.

Dobrym rozwiązaniem jest piec akumulacyjny, który pobiera prąd jedynie nocą, kiedy obowiązuje tańsza taryfa. Zakumulowane ciepło jest stopniowo oddawane w ciągu dnia.

Podsumowując, dom pasywny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które budują dom i chcą, by był on przyjazny dla środowiska i dla domowych finansów. Budowa domu pasywnego nie jest obwarowana tak licznymi przepisami, jak domu energooszczędnego, dlatego jest on rozwiązaniem równie często wybieranym. Odpowiedni plan i wykonawca sprawi, że oszczędności na przyszłość mogą być naprawdę imponujące.